KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 16229221
*
nr 1622 9221
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Gouache, Signerad, Tahiti. Akvarell, bildmått: 10x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x34 cm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 maj 2024
kl 19:07:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/5 22:57:50
1
Vinnande bud
24/5 03:39:25
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars norrman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tahiti täckfärg vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:30
*
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
nr 1622 9221
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Gouache, Signerad, Tahiti. Akvarell, bildmått: 10x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x34 cm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 maj 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/5 22:57:50 | 1 | Vinnande bud |
24/5 03:39:25 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars norrman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tahiti täckfärg vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16 -
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:30